Twój e-PIT

Z roku na rok co raz większą popularnością cieszy się rozliczanie druków PIT drogą elektroniczną. Podczas rozliczenia za rok 2016 ponad 60% podatników składało zeznania podatkowe online- możemy również pochwalić się przekroczeniem granicy 10 milionów deklaracji dostarczonych przez Internet. Do Urzędów Skarbowych drogą elektroniczną wpłynęło aż 11,4 mln deklaracji, natomiast 5,6 mln zeznań zostało złożone w sposób tradycyjny.

Twój e-PIT - Ministerstwo Finansów - nowa usługa do rozliczenia PIT za 2018 rok

Polacy wybrali elektroniczne składanie deklaracji PIT

„Polacy wybrali elektroniczne składanie PIT-ów. Wciąż jednak coroczne rozliczenie wymaga od nich wypełniania wniosków lub deklaracji. Dzięki cyfryzacji Krajowej Administracji Skarbowej możemy to zmienić. Tak by to urząd wypełniał zeznanie i udostępniał podatnikowi do wglądu i ewentualnego uzupełnienia. Tak powstała idea nowej usługi „Twój e-PIT”. Już w 2019 r. KAS (przy rozliczeniach za 2018 r.) przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W praktyce oznacza to, że blisko 50% osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć. Równocześnie w każdym przypadku do decyzji podatnika pozostanie, czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1% – powiedziała minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Porównanie liczby deklaracji PIT-28, 36, 36L, 37,38 składanych w formie elektronicznej i papierowej w perspektywie 10 letniej

Usługa „Twój e-PIT”, nad którą trwają prace Ministerstwa Finansów, to przede wszystkim brak obowiązku samodzielnego wypełniania formularzy PIT przez podatników. Jest to również możliwość łatwiejszego uwzględniania odliczeń i ulg podatkowych. Wszelkie dane dotyczące odliczeń będą pobierane z systemów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz ze zewnętrznych instytucji, dzięki czemu Polacy nie będą zobligowani do donoszenia do Urzędu Skarbowego dokumentów, które potwierdzą prawo do ulg podatkowych i odliczeń.

Założenia usługi Twój e-PIT

Graf przedstawiający ePIT w praktyce - mechnizm działania

Według planów, Krajowa Administracja Skarbowa już 2019 roku, a więc dla rozliczenia za rok 2018 wygeneruje i udostępni w aplikacji Twój e-PIT gotowe deklaracji podatkowe oparte o PIT-37 i PIT-38. Zostaną one przygotowane w oparciu o posiadane informacje od płatników, a także składane w poprzednich latach zeznania podatkowe.

Już od 2020 roku, a więc od rozliczenia za rok 2019 do deklaracji przygotowywanych przez Urząd dołączą druki PIT-36 oraz PIT-36L. Informacje o dochodach, na podstawie których będą uzupełniane druki, będą rozszerzone o dane z rejestrów ZUS oraz PESEL.

Usługa „Twój e-PIT” zostanie udostępniona dla podatników przez aplikację na Portalu Podatkowym po zalogowaniu za pomocą darmowego Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub dzięki autoryzacji danymi identyfikacyjnymi oraz kwotami przychodów z druków PIT-11, PIT-8C lub PIT-40A. Aplikacja zostanie uruchomiona i dostępna online od 15 lutego 2019 roku.

Podatnik w „Twój e-PIT” będzie mógł:

  • sprawdzić i zaakceptować bez zmian,
  • edytować deklaracją (np. wpisać numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, dla której chce przeznaczyć swój 1% podatku),
  • uzupełnić o swoje dane, o te których nie posiada KAS (np. odliczenia: IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na internet),
  • uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT-36L dane, jakich nie posiada Krajowa Administracja Podatkowa (np. o uzyskanych przez podatnika przychodach z tytułu prowadzonej działalności),
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie w oparciu o druk PIT lub za pomocą programu do PIT..

Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.