Jak otrzymać szybciej zwrot podatku?

Statystycznie co roku Polak otrzymuje 390 złotych nadpłaconego podatku. Zazwyczaj jest on wynikiem uwzględnionej kwoty wolnej od podatku oraz ulg i odliczeń od dochodu. Urząd Skarbowy ma czas 3 miesięcy na wysłanie zwrotu podatku od dnia otrzymania poprawnej deklaracji podatkowej.

Jak szybciej otrzymać zwrot podatku?

W przypadku rozliczenia za 2018 rok, dużym uproszczeniem dla podatników będzie skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Już 15 lutego na Portalu Podatkowym będzie udostępniona wypełniona przez Urząd Skarbowy nasza deklaracja podatkowa. Warto już tego dnia zalogować się, aby:

  • sprawdzić dane w deklaracji,
  • uzupełnić dane o ulgach i odliczeniach od dochodu, jeśli są niepełne,
  • wpisać numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku,
  • zatwierdzić wniosek i przesłać do Urzędu Skarbowego już 15 lutego.

W takiej sytuacji otrzymamy zwrot podatku najpóźniej do 15 maja 2019 roku. W sytuacji, gdy nie podejmiemy żadnych akcji, nasza deklaracja PIT zostanie wysłana do Urzędu Skarbowego 30 kwietnia 2019 roku. Co oznacza, że zwrot podatku otrzymamy 2,5 miesiąca później.

Zwrot na rachunek bankowy – szybciej

Podatnikom, którzy co roku otrzymują zwrot podatku za pomocą przekazu pocztowego, zalecamy zmianę sposobu zwrotu podatku. Przelew na konto przychodzi zazwyczaj kilka, kilkanaście dni wcześniej. Za pomocą formularza ZAP-3 mamy możliwość poinformować Urząd Skarbowy o wyborze metody zwrotu nadpłaty PIT. Możemy w nim podać swój numer konta bankowego, na który zostaną przelane pieniądze.

Szybkość zwrotu podatku jest również uzależniona od Urzędu Skarbowego, do którego przynależymy terytorialnie. Każdy z nich ma własny średni czas oczekiwania na zwrot podatku. O czasie oczekiwania na pieniądze możemy uzyskać informacje w Internecie lub dzwoniąc do odpowiedniego Urzędu.

Jak uzyskać szybki zwrot podatku – kroki?

  1. Dnia 15 lutego 2019 roku zaloguj się do usługi Twój e-PIT w celu zatwierdzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów naszego zeznania podatkowego.
  2. Upewnij się, że zwrot podatku nastąpi na konto bankowe. Jeśli jest inaczej dołącz do deklaracji załącznik ZAP-3 z informacją o sposobie zwrotu nadpłaty.
  3. Poczekaj maksymalnie 3 miesiące na zwrot podatku. W przypadku rozliczenia za 2017 rok, średnio podatnicy oczekiwali 23 na zwrot nadpłaty, co oznacza, że pieniądze możemy uzyskać jeszcze w marcu.

Jeśli minęły już 3 miesiące od wysłania deklaracji podatkowej, a Ty nad nie otrzymałeś zwrotu podatku, warto zgłosić tę sytuację do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w celu wyjaśnienia opóźnienia.