Zmiany w Twój e-PIT

W najbliższych dniach aplikacja Twój e-PIT zostanie rozbudowana o dodatkowe funkcje takie jak historia logowania, dodanie elementu autoryzacyjnego. Podatnik będzie miał również możliwość wybrania profilu zaufanego jako wyłącznej metody autoryzacji dostępu do konta – wynika z wczorajszego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Troska o bezpieczeństwo danych

Funkcje, o które zostanie rozbudowany Twój e-PIT związane są z chęcią zapewnienia jak największego bezpieczeństwa dla tajemnic skarbowych. Jest ona wynikiem tego, że za pomocą danych autoryzacyjnych dostęp do naszych danych, jak również danych współmałżonka mógł mieć każdy, kto posiadał informacje znajdujące się w naszym PIT-11.

Oznaczało to, że dane o zarobkach w naszej rodzinie mogła uzyskać na przykład księgowa w firmie, w której pracujemy. Pomimo tego, że system Twój e-PIT przeszedł w pełni pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego,  to tuż po opublikowaniu aplikacji została dostrzeżona luka.

Historia logowania w Twój e-PIT

W najbliższych dniach aplikacja Twój e-PIT będzie umożliwiała dostęp do historii logowania do naszego konta. Dostępne będą tam:

  • data i czas ostatniej próby logowania,
  • miejsce logowania (kraj, miasto).

Osobom, które posługują się danymi innych osób w celu pozyskania informacji chronionych jest przestępstwem, za które grożą surowe kary.

Program Twój e-PIT dostępny jest dla polskich podatników od 15 lutego 2019 roku. Już w pierwszym tygodniu z tej usługi skorzystało ponad pół miliona użytkowników.